Trnavská automobilka vyrobila prvý elektromobil
04. Apr. 2019 | autor: redakcia
PSA Slovakia vyrobené aj historicky prvé vozidlo s elektrickou motorizáciou e-208. Zákazník si teda v rámci novej modelovej rady Peugeot 208 bude môcť vybrať medzi elektrickou, benzínovou a dieselovou motorizáciou.


V Trnave sa prvýkrát v jej histórii začala produkcia aj plne elektrického vozidla s nulovými emisiami CO2. Celkovo ide o piaty model automobilky v Trnave za necelých 13 rokov od spustenia jej produkcie. Do vlaňajšieho decembra bolo pritom pre zákazníkov v takmer 60-tich štátoch sveta z Trnavy expedovaných už celkovo tri milióny vozidiel.

Prioritou vedenia spoločnosti je dlhodobá udržateľnosť jej výsledkov v neistom, chaotickom a náročnom prostredí. Jedinou zárukou je zvyšovanie výkonnosti skupiny na Slovensku. Groupe PSA je sociálne zodpovednou a v krajinách pôsobenia vedie konštruktívny sociálny dialóg. V prípade Slovenska sa to premieta do ponuky stabilného zamestnania, stále bohatšieho zoznamu benefitov a nového systému odmeňovania. Priemerná mzda výrobných zamestnancov vyplatená v roku 2018 dosiahla 1.177 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov) - medziročné zvýšenie o 6,4%. Celková priemerná mesačná mzda bez manažmentu dosiahla v roku 2018 výšku 1.537 € pred zdanením (vrátane prémií a príplatkov) - medziročne zvýšenie o 5%.

V priebehu roku 2019 sa mzdy zamestnancov zvyšujú vďaka garantovaným zvýšeniam základnej mzdy aj vďaka novému transparentnému systému odmeňovania. Príjem zamestnancov sa ďalej zvýši aj vďaka vyplateniu podielu na zisku skupiny za rok 2018 vo výške 950 EUR i vďaka zvýšeniu rôznych príplatkov. Zamestnanci dosahujúci dobré výsledky môžu každý mesiac získať vyššie osobné hodnotenie, ktoré sa premietne do individuálnej odmeny. Jej priemerná výška sa pohybuje okolo 100 EUR mesačne. Novinkou medzi benefitmi od roku 2019 je dodatková dovolenka pre lojálnych zamestnancov. Za každých päť odpracovaných rokov vzniká nárok na jeden ďalší deň dovolenky nad rámec legislatívy.

Elektro-mobilita v produktovom mixe, či nový systém odmeňovania sú z kategórie nástrojov, ktoré prispievajú k stabilite trnavského výrobného centra. Automobilový priemysel čelí výzvam v podobe výrazného znižovania emisií CO2, ekonomickej nestability, ale aj nedostatku pracovných síl. Aj vďaka doterajším opatreniam 50% z kmeňových zamestnancov automobilky pre ňu stabilne pracuje sedem a viac rokov. Na Slovensku nepriamo generuje okolo 20.000 pracovných príležitosti cez dodávateľov. Okrem výroby sa na pôde automobilky etabloval Centrálny nákup pre strednú Európu, či Účtovné centrum pre Nemecky hovoriace krajiny. Dôkazom hlbšieho zapúšťania koreňov Groupe PSA na Slovensku je aj postupná realizácia aplikovaného inžinierstva.

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 5/2019 vyšiel 5.11.2019
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 6/2019 vyjde 2.12.2019
Uzávierka podkladov 18.11.2019
partneri
kalendár podujatí a výstav
najčítanejšie za 7 dní
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0227 s.