aimagazine
Študenti z Prešova vyhrali s projektom elektrického skútra
26. Apr. 2019 | autor: redakcia
Víťazmi 16. ročníka celoslovenskej súťaže pre stredoškolákov Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorá vyvrcholila finálovým dňom v Aule Wernera von Siemensa na Žilinskej univerzite, sa stali Patrik Brindza a Martin Jaržabek zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. Víťazi získali zostavu riadiaceho systému SIMATIC a motivačné štartovacie štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním.


Študenti pod vedením pedagóga Jozefa Maceja navrhli a zostrojili kompletnú elektroniku skútra vrátane merača rýchlosti, smeroviek, tlmených, diaľkových a brzdových svetiel či klaksóna. „Autori víťazne práce zaexperimentovali použitím riadiaceho systému v elektrickom skútri, ktorý by mohol byť použiteľný aj v skutočnej premávke. Skúter umožňuje nastaviť dva režimy jazdy, diagnostikuje poruchové stavy meraním teploty motora a akumulátora a cez webovú stránku umožňuje pristupovať k denníku jázd, chybovým hláseniam a servisným úkonom,“ zdôvodnil rozhodnutie poroty Michal Kopča, špecialista pre riadiace systémy v spoločnosti Siemens.

Cieľom súťaže SYGA je motivovať študentov k práci s technikou a umožniť im lepšie sa pripraviť na prax, ktorá ich čaká po opustení školy. „Keďže finále súťaže sa vždy koná na pôde niektorej univerzity, ukazujeme zároveň študentom, že aj u nás máme kvalitné technické vysoké školy a že nemusia po maturite odchádzať študovať do zahraničia,“ povedal Marián Hrica, obchodný riaditeľ pre divízie Digital Factory a Process Industries and Drives spoločnosti Siemens.

Vedomosti, ktoré študenti nadobudli pri realizácii súťažných projektov, budú pre nich v budúcnosti podľa prorektora pre vedu a výskum Žilinskej univerzity Pavla Rafajdusa veľkým prínosom. „Zhmotniť nápady do reálnych projektov a aplikácií, ako to dokázali finalisti súťaže, sa niekedy nepodarí ani špičkovým vedcom,“ dodal.

Partnerom podujatia bola tento rok spoločnosť Matador Automation a mediálnymi partnermi magazíny ATP Journal a PC Revue.
Víťazi tohtoročnej súťaže SYGA získali zostavu riadiaceho systému SIMATIC a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním. Pre svoju školu zároveň vyhrali počítač.
Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie udelila porota aj ďalšie štyri ocenenia.

Cena Žilinskej univerzity: Nabíjacia stanica pre elektrobicykle
Cenu získal Tomáš Kostyánsky zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave s riešením pre nabíjanie elektrobicyklov zo slnečnej energie, v ktorom sa solárny panel pre zvýšenie účinnosti automaticky otáča k slnku.

Cena Matador Automation: Model vertikálneho parkovacieho systému
Ocenenie partnera tohtoročnej súťaže SYGA si odniesli Veronika Valchoňová a Jozef Košecký z Nitry. Študenti Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej vytvorili model inovatívneho parkovacieho systému s kapacitou 8 áut, ktorý zaberá iba 3 parkovacie miesta. Model funguje na princípe vertikálneho otáčania parkovacích plošín a ovláda sa cez dotykový panel.

Cena mesačníka ATP Journal: Ďiaľkovo riadený dom
Ocenenie odborného mesačníka ATP Journal získali Ivan Pohánka a Patrik Kolesár zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. Ich návrh umožňuje na diaľku cez web riadiť rôzne súčasti domu, ako sú napríklad osvetlenie, tienenie, garážové dvere či alarm. 

Cena magazínu PC Revue: Automatická balička bryndze
Za vytvorenie systému, ktorý dokáže automaticky baliť a ukladať bryndzu do škatúľ, získali cenu magazínu PC Revue Matej Seman a Jozef Nemčík z Technickej akadémie v Spišskej novej Vsi. Autori sa inšpirovali návštevou bryndziarne, pri ktorej videli, ako sa produkty balili manuálne.


Viac informácií o súťaži Siemens Young Generation Award nájdete na stránke: www.siemens.sk/syga.

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 2/2020 vyšiel 4.5.2020
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 3/2020 vyjde 1.7.2020
Uzávierka podkladov 19.6.2020
partneri
kalendár podujatí a výstav
najčítanejšie za 7 dní
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0274 s.