aimagazine
Volkswagen Slovakia oslavuje 30. výročie
01. Jun. 2021 | autor: redakcia
Najväčšia firma na Slovensku, najväčší investor, exportér, ako aj prispievateľ do verejných rozpočtov, spoľahlivý a zodpovedný partner regiónu i tisícok slovenských rodín oslavuje 30 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti navštívila v pondelok 31. mája 2021 bratislavský závod prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Program návštevy bol zameraný na udržateľnosť podniku s dôrazom na personálnu a environmentálnu oblasť.


„Tridsaťročná história spoločnosti Volkswagen Slovakia je úspešným príbehom, za ktorým stoja tisícky zamestnancov. Viac ako 40 % z nich nám je verných vyše 10 rokov, čo dokazuje stabilitu a spoľahlivosť podniku ako zamestnávateľa. Za tento čas získal bratislavský závod vysokú odbornú kompetenciu a dôveru zo strany koncernu, ktorá bola zhmotnená do mnohých úspešných projektov,“ uviedol Dr. Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia.

Pri príležitosti 30. výročia si na svoje pôsobenie zaspomínal aj zakladateľ spoločnosti Dr. Jozef Uhrík, ktorý stál ako hlavná postava za príchodom Volkswagenu na Slovensko. Na čele Volkswagen Slovakia bol do roku 2005. „Spomínam si, za akých podmienok sme štartovali celý tento veľký proces, ktorý svojím spôsobom neovplyvnil len fabriku, ale ovplyvnil celé Slovensko s tým, že automobilový priemysel sa stal u nás rozhodujúcim. V tejto súvislosti by som si prial, aby osadenstvo a predstavitelia podniku pokračovali v tom, čo sme my začali. Vývoj bude zaujímavý a v tejto súvislosti treba brať do úvahy dve veci – otázku kvality a otázku nákladov produkcie, ktoré sú nevyhnutné pre konkurencieschopnosť a základom úspechu. Vozidlá sa vyrábať budú, ale vždy bude otázka, kde sa budú vyrábať a o tom budete rozhodovať vy,“ vyslovil svoje posolstvo smerom k viac ako 11 500 zamestnancom Volkswagen Slovakia Dr. Jozef Uhrík.Volkswagen Slovakia začínal v roku 1991 ako spoločnosť so stovkou zamestnancov v areáli bývalých Bratislavských automobilových závodov.
V tom čase sa začal vyrábať prvý model značky Volkswagen na Slovensku – Volkswagen Passat. S príchodom nemeckej automobilky sa začal písať príbeh modernej automobilovej produkcie na Slovensku. Úspech tohto smerovania slovenského priemyslu dokazuje skutočnosť, že globálne sa
v priebehu troch desaťročí stalo Slovensko automobilovou veľmocou
so suverénne najvyšším počtom vyrobených vozidiel na obyvateľa. 

Volkswagen Slovakia v súčasnosti produkuje v Bratislave 9 modelov piatich značiek a objem produkcie sa pohybuje na úrovni státisícov kusov ročne. Investície do výroby a infraštruktúry dosiahli doposiaľ celkovo 4,6 miliardy eur. Medzi najväčšie investičné projekty, ktoré zabezpečili podniku dlhodobú perspektívu a zamestnanosť, patrí príchod SUV modelov do Bratislavy (štart produkcie 2002), investície do novej karosárne pre modely značiek Audi a Volkswagen (štart produkcie 2015) a výstavba karosárne a montážnej haly Porsche (štart produkcie 2017). 

Úspešné napredovanie a dlhodobú perspektívu spoločnosti naznačuje rozhodnutie, ktoré prijala dozorná rada koncernu koncom roka 2020. Do Bratislavy sa po vyše 30 rokoch vráti prvý model Volkswagen Passat a pribudne model ŠKODA SUPERB. Naplánované investície v krátkodobom horizonte dosahujú výšku do 500 miliónov eur, s čím je spojené zabezpečenie zamestnanosti a vznik nových približne 2 000 pracovných miest.Po tom čo vedenie spoločnosti (menovite predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť Dr. Oliver Grünberg a člen predstavenstva pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth) privítali prezidentku na pôde závodu v Devínskej Novej Vsi,  pokračovali spolu
za plnej prevádzky do výroby. „Bolo nám veľkou cťou privítať v našom bratislavskom závode prezidentku Zuzanu Čaputovú. Teší nás, že máme s prezidentskou kanceláriou spoločné ciele v oblasti udržateľnosti. Na našej ceste k uhlíkovej neutralite musí byť v záujme nás všetkých zlepšenie rámcových podmienok na Slovensku, a to najmä v oblasti biodiverzity, infraštruktúry pre nabíjanie elektromobilov, bioplynu či energetického zhodnocovania odpadu,“ povedal Dr. Oliver Grünberg. 

V jednej z najväčších hál závodu bola prezidentke predstavená produkcia SUV vozidiel značiek Volkswagen a Audi spolu s výrobou malých mestských vozidiel, medzi ktoré bolo len nedávno integrované kompaktné SUV ŠKODA KAROQ. Počas prehliadky výrobnej haly navštívila prezidentka moderné tréningové centrum pre nových zamestnancov. Pozitívne vníma stabilitu spoločnosti, ktorá dáva už tri desaťročia prácu tisíckam živiteľov slovenských rodín a s potešením prijala správu o tom, že spoločnosť aktuálne hľadá stovky nových zamestnancov a vďaka prideleniu novej investície vytvorí ďalšie dve tisícky pracovných miest. Počas návštevy sa prezidentka porozprávala s viacerými zamestnancami a zamestnankyňami závodu. 

Cieľom spoločnosti Volkswagen Slovakia je udržateľnosť vo všetkých oblastiach podnikania. S tým súvisí aj plnenie strategických cieľov v rámci životného prostredia. Podnik sa ako súčasť celosvetového koncernu hlási k Parížskej dohode a jeho zámerom je stať sa do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou ako pri produktoch, tak aj pri ich výrobe. Prezidentka ocenila ambiciózne plány spoločnosti v oblasti životného prostredia a verí, že sa stanú inšpiráciou pre celý sektor, ktorý je už roky kľúčovým prvkom nášho hospodárstva a v ďalšom období môže zohrať dôležitú úlohu pri transformácii slovenskej ekonomiky na uhlíkovo neutrálnu. 

aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 2/2022 vyšiel 10.5.2022
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 3/2022 vyjde 1.7.2022
Uzávierka podkladov 17.6.2022
partneri
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0771 s.